Obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja, łac. circumcisio) to zabieg, o którym słyszał zapewne każdy mężczyzna. Zabieg dotyczy zewnętrznych narządów płciowych. Wykonywany z wielu różnych powodów, nie tylko ze wskazań medycznych, ale również kulturowych czy religijnych – najbardziej znany wśród wyznawców islamu.
Według American Academy of Pediatrics (AAP) istnieją naukowe dowody na znaczne korzyści zdrowotne, związane z wykonywaniem obrzezania u nowonarodzonych dzieci, jednakże nie ma wystarczających dowodów, aby zabieg ten został zakwalifikowany do rutynowych procedur. Jak pokazują dane dostępne na stronie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA obrzezanie przeprowadzane jest u ok. 55% noworodków w szpitalu. Najczęściej u takich pacjentów zabieg ma charakter częściowego obrzezania.
Na czym polega częściowe obrzezanie?
Obrzezanie to procedura chirurgiczna, należącą do prostych i łatwych zabiegów. Pozwala to na przeprowadzenie jej w warunkach ambulatoryjnych, w związku z czym nie jest wymagany pobyt w szpitalu, pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Operacja, ze względu na ilość usuniętego napletka, może być częściowa lub całkowita. Rodzaj wykonanego zabiegu podyktowany jest indywidualnymi wskazaniami.
Zabieg obrzezania częściowego polega na wycięciu nadmiaru skóry z napletka. Celem jest usunięcie takiej ilości skóry, aby pozostawiona część napletka w stanie spoczynku zakrywała żołądź. Chirurgiczne ciecia mogą być przeprowadzone na kilka sposobów. Najczęściej stosowane są dwa warianty operacji. Pierwszym jest tzw. metoda „high and tigh”. Cięcie prowadzone jest dalej, poniżej żołędzi, do tego ilość wyciętej skóry, powoduje efekt „tigh” – czyli „ciasno”, co oznacza, że w czasie erekcji skóra nie może być poruszana.
W przypadku drugiego sposobu cięcie chirurg prowadzi nisko przy żołędzi. Plusem tej metody jest niewidoczna blizna pozabiegowa, biegnąca w zagłębieniu poniżej żołędzi. Rodzaj takiego obrzezania nosi nazwę „low and tigh”. Co oznacza, że tu również ilość wyciętej skóry powoduje wcześniej wspomniany, tzw. „ciasny” efekt.
Czas trwania operacji obrzezania częściowego to zwykle niecała godzina. Wykonuje się ją stosując znieczulenie miejscowe, choć na wyraźną prośbę pacjenta, gdy stwierdzany jest niski próg bólowy, można zabieg wykonać w znieczuleniu ogólnym. Oprócz tego zakłada się szwy wykorzystując wchłanialne nici, dzięki czemu pacjent nie musi zgłaszać się na wizytę celem usunięcia szwów. Rana pozabiegowa goi się zazwyczaj przez okres 2 – 4 tygodni. Niezwykle istotne jest stosowanie się pacjenta do zaleceń pooperacyjnych. Szczególnie ważne jest powstrzymywanie się od jakiegokolwiek rodzaju stosunków seksualnych, do czasu całkowitego wygojenia ran. Ponadto ważne jest przestrzeganie zasad higieny, regularne zmiany opatrunków, stosowanie zaleconych maści.
Wskazania do wykonania zabiegu obrzezania częściowego są takie same jak w przypadku obrzezania całkowitego. Powody typowo medyczne to między innymi stulejka czy za krótkie wędzidełko. Wskazania estetyczne są podyktowane potrzebami pacjenta. Przekłada się to szczególnie na doznania w czasie stosunku. Należy również podkreślić udokumentowane korzyści obrzezania związane ze zmniejszeniem ryzyka przenoszenia chorób takich jak zakażenie wirusem HIV czy HPV. Oprócz tego mężczyźnie łatwiej jest utrzymać higienę, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania stanów zapalnych.
W zależności od wybranej Kliniki i miasta, ceny zabiegów znacznie się różnią. Na terenie kraju ceny obrzezania częściowego oscylują w granicach od ok. 1000 zł do 3000 zł. Choć w porównaniu do krajów na terenie Europy, w Polsce ceny są niższe. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii za zabieg obrzezania należy zapłacić nawet ponad 1000 £.
W wyborze odpowiedniej placówki medycznej należy się kierować nie tylko kosztem procedury, ale głównie opinią na temat specjalistów, ich doświadczeniem. To daje szansę na osiągnięcie pożądanego efektu oraz zapewnia bezpieczeństwo zabiegu