Problemy z jądrem

problemy-z-jadremBardzo nieprzyjemnym powikłaniem, które to odpowiada za znaczną część powiększenia się jądra, jest oczywiście wodniak jądra. Często on występuje u bardzo małych dzieci, jednakże dotyczyć także może osób starszych- szczególnie tych, które to przeszły operację żylaków powrózka, czy też inne zabiegi w tej okolicy. Zdarzało się rzadko obserwować takie zmiany, jako powikłanie orchidopeksji, jednakże jest to bardzo rzadka rzecz.

Zwracajmy uwagę przede wszystkim na pochodzenie i przyczyny tych zmian. Jądro jest pokryte kilkoma warstwami- najistotniejszą jest osłonka biaława, osłonka pochwowa, czyli stosowny zachyłek otrzewnej z jamy brzusznej, który znajduje się tam ze względu na to, iż jądra pierwotnie znajdowały się właściwe w naszej jamie brzusznej. Dostanie się pływu pomiędzy osłonki jądra, z reguły przyczynia się do wystąpienia istotnego powiększenia jądra, czasami bolesnego. Istotną rzeczą będzie tutaj zjawisko transluminescencji, które pozwala ocenić, czy mamy do czynienia na przykład z nasieniakiem jądra, czy też występowaniem wodniaka.

Taka prosta diagnostyka z użyciem latarki może poprzedzać badanie ultrasonograficzne, jednakże absolutnie nie powinno go zastępować. Jest to metoda referencyjna w ocenie worka mosznowego i powrózka nasiennego. Starajmy się także zwracać uwagę na takie elementy, jak choćby nagłe powiększenie się jądra. Może to świadczyć o pojawieniu się wodniaka w obrębie moszny. Leczenie takich zmian jest operacyjne i bardzo proste. Warto po nie sięgać jak najczęściej- cechuje się ono duża skutecznością.

  Obrzezanie częściowe - co to takiego?